Fundusze Europejskie

WAŻNE INFORMACJE – POMOC OBYWATELOM UKRAINY

Osoby, które udzieliły pomocy obywatelom Ukrainy tj., noclegu na terenie Gminy Kobiór proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej osobiście lub pod nr telefonu 32 218 85 96.

 

Infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

+48 32 606 32 32 – to numer, pod którym obywatele Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu.

Infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest czynna:

  • w poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 7.30 do 15.30,
  • we wtorki – od 7.30 do 18.00.

Informacje dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemcy mogą również uzyskać mailowo, pisząc na adres: cudzoziemcy@katowice.uw.gov.pl.

 

Starostwo Powiatowe w Pszczynie uruchomiło adres mailowy: ukraina@powiat.pszczyna.pl
pod którym osoby i firmy mogą zgłaszać chęć pomocy obywatelom Ukrainy.

 

Ważne informacje:

Punkt Recepcyjny:

  • Katowice, ul. Wita Stwosza 20, siedziba Caritas

Punkty informacyjne oraz infolinia urzędu wojewódzkiego:

Katowice : 

  • Dworzec PKP (hol główny przy kasach biletowych) 
  • plac Marii i Lecha Kaczyńskich 2,

Infolinia:  +48 32 606 32 32 (poniedziałki, środy, czwartki i piątki – 7.30 do 15.30,
wtorki: od 7.30 – 18.00)

Pomoc humanitarna dla obywateli Ukrainy jest w całości koordynowana przez rząd polski. Podstawowe informacje dla uchodźców znajdują się na rządowej stronie gov.pl.

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA I TRANSPORT

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy możliwe będą na postawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).

28 лютого всі громадяни України можуть безкоштовно користуватися міським транспортом Транспортного Управління Агломерації (ZTM).

Autobusy, tramwaje i trolejbusy jeżdżą pomiędzy 41 miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej, które otaczają Katowice, Sosnowiec, Bytom, Tychy oraz Gliwice.

Rozkład jazdy: https://rj.metropoliaztm.pl/

Punkty obsługi: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/punkty-obslugi Podczas kontroli biletów, należy pokazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Gdy będziecie potrzebować informacji lub pomocy, prosimy o kontakt z infolinią, która pracuje przez 24 h na dobę, przez siedem dni w tygodniu: 800 16 30 30/ +48 42 291 04 05.

 

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy – zasady udzielania i rozliczania świadczeń

Specjalne przepisy

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

WAŻNE!

Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.



 


Śląskie. Pozytywna energia
Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego