Fundusze Europejskie

Rok 2020/2021

 

 

Od stycznia 2020r. Świetlica Środowiskowa w Kobiórze realizuje zadania w ramach projektu:

 

Wsparcie rodziny- rozwój usług społecznych w Gminie Kobiór Piorytet IX. Działanie 9.2, pod działanie 9.2.1 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – ZIT"

 

Zadanie 1 dot. usługi wpierania rodziny/pomoc w opiece i wychowywaniu dzieci (świetlica środowiskowa – rozszerzenie oferty wsparcia)

 

ZAKRES WSPARCIA:

1). Wspieranie wychowawczej roli rodziny w integralnym rozwoju dziecka w jej naturalnym środowisku,

2). Wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych i wychowawczych u podopiecznych,

3). Rozwijanie u wychowanków umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życia codziennego i rozwiązywanie konfliktów,

4). Wzmacnianie u wychowanków poczucia własnej wartości,

5). Profilaktyka uzależnień.

 

W RAMACH ZADANIA REALIZOWANE BĘDĄ NASTĘPUJĄCE ETAPY:

1). Procedura wyboru specjalistów do prowadzenia zajęć z dziećmi, podpisywanie umów, przydzielenie zakresów czynności, opracowanie harmonogramu pracy,

2). Zakup pomocy dydaktycznych,

3). Praca z dziećmi,

4). Organizacja dodatkowych form wsparcia.

 

PLANOWANE FORMY WSPARCIA:

Wsparcie stałe w świetlicy w postaci opieki wychowawców – zadanie jest już realizowane ze środków własnych gminy, będzie uzupełnione o zajęcia dodatkowe.

 

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku, w dni robocze. Opiekę nad dziećmi przebywającymi w świetlicy sprawują opiekunowie/wychowawcy. Wychowawcy/opiekunowie odpowiedzialni będą za planowanie, organizację i pracę opiekuńczą z grupą oraz pracę indywidualną z dzieckiem. Zadaniem wychowawców/opiekunów będzie również przeprowadzenie wśród dzieci diagnozy oraz określenie dla każdego dziecka indywidualnej ścieżki wsparcia w ramach projektu.

 

WSPARCIE SPECJALISTYCZNE na podstawie wcześniejszej diagnozy wychowawcy/opiekuna:

 

  • Psycholog,

  • Logopeda,

  • Nauczyciel zajęć plastycznych,

  • Nauczyciel wychowania fizycznego,

  • Kolonia z programem profilaktycznym.

 

ZAANGAŻOWANIE W REALIZACJĘ ZADANIA RODZICE/OPIEKUNOWIE PRAWNI UP: w ramach prowadzonych zajęć w zakresie: zaangażowanie rodziców w proces dydaktyczny dzieci, wspólne zajęcia dla dzieci i rodziców, konsultacje dotyczące postępów dziecka, zajęć prowadzonych w ramach punktów konsultacyjnych przez prowadzonych zajęcia.

 

PERSONEL PROJEKTU:

Instruktorzy/forma zaangażowania – umowa cywilno-prawna, planowany wymiar godzinowy przypadający na 1 osobę w ramach projektu to średnio 4 do 8h/miesiąc. Wymagania: osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie przedmiotu nauczania (min.2 lata doświadczenia). Kadra zostanie przeszkolona w zakresie projektu z zakresu możliwości i sposobów wprowadzania zagadnień związanych z równością płci podczas realizacji procesu dydaktycznego przez Koordynatora projektu.

 

W ramach projektu będą realizowane kompetencje kluczowe:

  • matematyczne i przyrodnicze (w ramach działań świetlicy),

  • społeczne i obywatelskie ( w ramach zajęć z psychologiem),

  • umiejętność uczenia się ( w ramach zajęć z logopedą).

 


Śląskie. Pozytywna energia
Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego