Fundusze Europejskie

Projekt "Wsparcie rodziny- rozwój usług społecznych w Gminie Kobiór"

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobiórze realizuje od stycznia 2020 projekt „Wsparcie rodziny-rozwój usług społecznych w Gminie Kobiór” Priorytet IX Działanie 9.2, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych- ZIT

W ramach projektu beneficjenci projektu  będą mogli skorzystać z następujących bezpłatnych form wsparcia specjalistycznego:

  • indywidualnych spotkań z psychologiem oraz warsztatów dla opiekunów osób niepełnosprawnych

  • „Szkoły dla rodziców”;

  • treningu umiejętności społecznych;

  • obozu terapeutyczno - edukacyjnego dla rodzin;

  • pomocy psychologicznej;

  • pomocy prawna;

  • terapii uzależnień.

Rozszerzona została także oferta dla dzieci; beneficjentów Świetlicy Środowiskowej, o zajęcia plastyczne i rękodzieła, zajęcia wychowania fizycznego oraz spotkania indywidualne i grupowe z psychologiem.

 

Miesiąc styczeń to okres rekrutacji beneficjentów projektu, którą zajmowali się pracownicy socjalni pod nadzorem koordynatora projektu. W pierwszym okresie rekrutacji tj. do 17 stycznia 2020r. udało się zrekrutować do projektu 52 osoby, w następnych etapach do 20.02.2020 r. zakwalifikowano dodatkowo 8 osób. Obecnie uczestniczy w projekcie 60 beneficjentów.

Rekrutacja trwa przez cały okres realizacji projektu tj w okresie od stycznia 2020
do grudnia 2021.

Następuje zgodnie z regulaminem rekrutacji zamieszczonym na stronie internetowej GOPS Kobiór, w oparciu o wymagane dokumenty spełniające kryteria formalne i merytoryczne.

W szczególności analizowane są ankiety oraz wywiady przeprowadzone z beneficjentami. Każda osoba otrzyma indywidualnie informacje o zakwalifikowaniu, oraz zostanie poinformowana o terminie wsparcia specjalistycznego zadeklarowanego w ankiecie.

W miesiącu styczniu 2020r. przygotowano i zamieszczono ogłoszenia o naborze specjalistów realizujących poszczególne działania wspomagające, zaplanowane do realizacji od początku projektu tj:

  • psycholog do wsparcia specjalistycznego, pracy z dziećmi w świetlicy oraz prowadzących wsparcie dla osób niepełnosprawnych;

  • nauczyciel do zadań plastycznych oraz wychowania fizycznego w Świetlicy Środowiskowej;

  • terapeuta do spraw uzależnienie;

 

W miesiącu lutym 2020r. beneficjenci projektu mogli rozpocząć korzystanie ze wsparcia specjalistycznego, które będzie trwało przez cały okres objęty projektem.

Spotkania odbywają się w utworzonym Punkcie Wsparcia Rodziny mieszczącym
się na parterze budynku ul. Centralnej 57 .

Pomieszczenia są odpowiednio wyposażone i dostosowane dla osób niepełnosprawnych.


 


Śląskie. Pozytywna energia
Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego